Jin és Jang

 

Mit jelent a jin és a jang?

 

A jin és a jang két ellentétes irányú erőt jelent. Minden, ami a természetben létezik, ami él és mozog magába foglalja a jint és a jangot. Az események az egymással ellentétes erők harcából születnek, a jin és a jang is két ellenpólust, ellentétes tulajdonságokkal bíró erőt, energiát képvisel, melyek kölcsönhatása eredményeképpen alakul ki mindenféle mozgás, működés. Egyik sem létezhet a másik nélkül, s mindkettő magába foglalja a másikat.

A taj csi szimbólum:

 

Az ősi tanítás szerint a jang a hegy napos, míg a jin az árnyékos oldalát képviseli. A jang energia képviseli a mozgást, a dinamizmust, a férfit (férfiast), a nappalt, a meleget, a kiáradó erőt, a kifelé és felfelé irányuló mozgást; a jin a stagnálást, az összehúzódást, a nőt (nőiest), az éjszakát, a hideget, a befelé és lefelé irányuló mozgást. Minden létező természeti jelenségnek, élőlénynek, szervnek, tulajdonképpen mindennek, ami létezik, van egy jang és jin oldala, energiája, melyben a jang képviseli az aktív, dinamikus, mozgató részt, a jin pedig a passzív, stagnáló, anyagi részt. A jang energia (tehát a mozgás, aktivitás) a jinből (az anyagból) táplálkozik, ugyanakkor a jin a jang energiáját megkapva tud csak működni. Tehát egyik sem tud a másik nélkül működni, ugyanakkor mivel állandó kölcsönhatásban vannak egymással, a jinben mindig található valamennyi jang és fordítva. Ezt szimbolizálja az un. taj csi szimbólum, melynek fehér része a jangot, fekete része a jint reprezentálja.

 

Jin és jang szervek

 

A belső szervek tulajdonságaik, működésük alapján felosztatók jin és jang szervekre. A gyomor, a bélrendszer, mely egy üreges, dinamikusan működő egység, s fő feladata a táplálék továbbítása, miközben a bélfalon keresztül egy aktív működés, a felszívódás zajlik, a jang oldalhoz tartozik, míg a máj, mely egy tömör szerv, melyben a különböző anyagok sokáig stagnálnak, miközben elvégzi méregtelenítő, epetermelő működéseit, a jin oldalhoz tartozik. A tünetek, melyek a betegségek során jelentkeznek szintén feloszthatók ilyen alapon. Egy akut gyulladás, melyre jellemzőek a gyulladás klasszikus tünetei: meleg, vörös, fájdalmasan lüktet, jang tünetként értékelendő. Egy krónikus folyamat, pl.: egy krónikus ízületi gyulladás, mely vizenyős, hideg tapintatú, folyamatos fájdalommal jár, jin tünetet reprezentál.

 

Jin és jang a hétköznapokban

 

A jin és jang egyensúlyban tartása áthatja a kínai mindennapokat is, a kínai ember az európainál sokkal tudatosabban törekszik a megelőzésre, mégpedig egész életmódjával. Így például a táplálkozás területén is igyekszik a jin-jang összhangot megteremteni – vannak "jang ételek", például általában a sütéssel készültek, és léteznek "jin ételek", a főzéssel, párolással létrejövők. A marhahús jang, a sertéshús jin. A sült marhahús tehát "nagyon jang", a párolt sertéshús ehhez képest "nagyon jin". Az egyoldalú táplálkozás eltolja az energiákat valamelyik irányba, és ez betegség kialakuláshoz vezet. A testmozgással szintén a jin-jang egyensúlyt igyekeznek megőrizni a kínaiak, a speciális kínai mozgástechnikák, így a tai-csi, a csi-kung, a speciális mozgássorok segítségével helyreállítják az egyensúlyt. Mindezek sikerességét mutatja: Kínában nagyon gyakori a nyolcvan-, kilencvenéves, egészséges ember.